Dziś rower to sprzęt, który posiada praktycznie każdy z nas. Jego prostota a zarazem genialność sprawiła, że stał się nieodłącznym elementem związanym z przemieszczaniem się człowieka. Z pewnością twórca i wynalazca roweru nie przypuszczał, że w tak niesamowity sposób wpłynie na mobilność ludzi na całym świecie. Poznaj skróconą lecz ciekawą historię roweru jako środka transportu i sportu.
Rower to pierwszy w historii dwukołowiec jednocześnie sterowany i napędzany przez człowieka, wynaleziony przez barona Karla von Drais z Niemiec w 1817 roku, a opatentowany rok później. Pierwszy rower zbudowany był w znacznej większości z drewna, oraz napędzany był “biegowo”, a nie pedałami. Rower jednak okazał się niebezpiecznym środkiem transportu, a nawet został zakazany w wielu miastach, ponieważ zbyt często rowerzyści potrącali pieszych (spowodowane było to najprawdopodobniej ciężkością skrętu czy słabym systemem hamowania w pierwszych rowerach)
W latach 60. XIX wieku powstał pierwszy rower napędzany pedałami, opatentował go Pierre Michaux, jednak jeden pozytyw musiał oczywiście zostać nadrobiony wieloma problemami, rower był wielki, prawie cały zrobiony z metalu (w tym opony), i ważył około 45 kg oraz był zbyt niestabilny i wysoki by wsiąść na niego bez uprzedniego rozpędzenia.
Na przestrzeni następnego wieku stopniowo udoskonalano koncept roweru, opony zastąpiono najpierw warstwą gumy, a później gumową oponą pompowaną, obniżono całość konstrukcji i wprowadzono łańcuch napędowy (wcześniej pedały bezpośrednio napędzały koło), oraz przerzucono napęd z przedniego koła na tylne. Wiele razy poprawiano także hamulce oraz promień skrętu. Również w tym okresie jazda rowerem zaczęła zdobywać zainteresowanie jako dyscyplina sportowa
Prawdziwy rozwój kolarstwa jako sportu zaczął się jednak dopiero po II Wojnie Światowej, kiedy wznowiono i regularnie kontynuowano Tour de France. Pod koniec lat 90-ych i w nowym milenium rozwój rowerów porządnie nabrał tempa, powstały BMX-y, rowery MTB, rowery elektryczne, składaki i niedawno wymyślone rowery “fixie”, które wracają do korzeni rowerów i znów mają napęd pedałowy połączony bezpośrednio z kołem, co wymaga stałego pedałowania i uniemożliwia jazdę siłą rozpędu, w zamian za to są jednak niesamowicie lekkie i promują stały wysiłek fizyczny co korzystnie wpływa na zdrowie użytkownika.